Książki o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Pieniądze dla początkujących

Autorzy: Reynolds Eddie, Oldham Matthew, Bryan Lara
Rok wydania: 2021
Wydawnictwo: Papilon

Opis wydawcy: "Mówi się "nie rozmawiajmy o pieniądzach". Jeśli jednak nie będziemy o nich mówić, jak je zrozumiemy? Skąd dowiemy się, jak "pracują" pieniądze, co to znaczy płacić rachunki, jak zrozumieć kredyty? I dlaczego niektórzy są bogaci, a inni biedni? Oto książka, która w prosty sposób tłumaczy, czym są pieniądze ich początkującym (i nie tylko) użytkownikom. 

Mój komentarz: Księgarnie podpowiadają, że jest to książka dla dzieci w wieku 9-13 lat. Niektóre poruszane w niej tematy nie są moim zdaniem przyjazne dzieciom w tym wieku. Jednak bardzo polecam tę książkę, również (a może przede wszystkim) dorosłym.

Julek i dziura w budżecie

Autor: Sylwia Wojciechowska
Rok wydania: 2017
Więcej o książce: julekidziurawbudzecie.pl

Opis wydawcy: "Julek i dziura w budżecie” to pierwszy przewodnik po finansach osobistych Twojego dziecka. To książka, z której Twoje dziecko dowie się więcej o wartości pieniądza, planowaniu wydatków, oszczędzaniu czy odróżnianiu potrzeb od zachcianek. Pozna pojęcia takie jak rata kredytu, budżet domowy, wolny rynek, popyt i podaż. 

Moje pierwsze kieszonkowe

Autor: Maciej Samcik
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Agora

Opis wydawcy: Maciej Samcik, znany dziennikarz ekonomiczny, omawia w swoim poradniku m.in. następujące tematy: jak bezpiecznie zarządzać kasą przez internet, kieszonkowe w… smartfonie, fejsbuki, bitcoiny i nowe formy kieszonkowego, Allegro i inne e-shopy, czyli jak najlepiej płacić w sieci, pierwsza praca, pierwszy zarobek, domowy budżet, ABC lokowania oszczędności. 

Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela

Autor: Grzegorz Kasdepke
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo: Literatura

Opis wydawcy: Popyt i Podaż to bliźniaki uwielbiające huśtawkę. Bujają się bez końca: góra, dół, góra, dół. Polisa przypomina trochę dywan, na której chyba chętnie rozłożyłaby się Emerytura, bo już ledwo powłóczy nogami, biedaczka. Ta książka aż kipi od dziwnych stworów, których znaczenie po każdej przygodzie objaśnia ekonomista. W nowym wydaniu książki zamieszczono uaktualnione komentarze ekonomisty R. Petru, napisanych specjalnie dla przyszłych finansowych ninja.