Książki o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Pieniądze dla początkujących

Autorzy: Reynolds Eddie, Oldham Matthew, Bryan Lara
Rok wydania: 2021
Wydawnictwo: Papilon

Opis wydawcy: "Mówi się "nie rozmawiajmy o pieniądzach". Jeśli jednak nie będziemy o nich mówić, jak je zrozumiemy? Skąd dowiemy się, jak "pracują" pieniądze, co to znaczy płacić rachunki, jak zrozumieć kredyty? I dlaczego niektórzy są bogaci, a inni biedni? Oto książka, która w prosty sposób tłumaczy, czym są pieniądze ich początkującym (i nie tylko) użytkownikom. 

Mój komentarz: Księgarnie podpowiadają, że jest to książka dla dzieci w wieku 9-13 lat. Niektóre poruszane w niej tematy nie są moim zdaniem przyjazne dzieciom w tym wieku. Jednak bardzo polecam tę książkę, również (a może przede wszystkim) dorosłym.

Julek i dziura w budżecie

Autor: Sylwia Wojciechowska
Rok wydania: 2017
Więcej o książce: julekidziurawbudzecie.pl

Opis wydawcy: "Julek i dziura w budżecie” to pierwszy przewodnik po finansach osobistych Twojego dziecka. To książka, z której Twoje dziecko dowie się więcej o wartości pieniądza, planowaniu wydatków, oszczędzaniu czy odróżnianiu potrzeb od zachcianek. Pozna pojęcia takie jak rata kredytu, budżet domowy, wolny rynek, popyt i podaż. 

Moje pierwsze kieszonkowe

Autor: Maciej Samcik
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Agora

Opis wydawcy: Maciej Samcik, znany dziennikarz ekonomiczny, omawia w swoim poradniku m.in. następujące tematy: jak bezpiecznie zarządzać kasą przez internet, kieszonkowe w… smartfonie, fejsbuki, bitcoiny i nowe formy kieszonkowego, Allegro i inne e-shopy, czyli jak najlepiej płacić w sieci, pierwsza praca, pierwszy zarobek, domowy budżet, ABC lokowania oszczędności. 

Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela

Autor: Grzegorz Kasdepke
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo: Literatura

Opis wydawcy: Popyt i Podaż to bliźniaki uwielbiające huśtawkę. Bujają się bez końca: góra, dół, góra, dół. Polisa przypomina trochę dywan, na której chyba chętnie rozłożyłaby się Emerytura, bo już ledwo powłóczy nogami, biedaczka. Ta książka aż kipi od dziwnych stworów, których znaczenie po każdej przygodzie objaśnia ekonomista. W nowym wydaniu książki zamieszczono uaktualnione komentarze ekonomisty R. Petru, napisanych specjalnie dla przyszłych finansowych ninja. 

Polityka. To, o czym dorośli Ci nie mówią

Autor: Boguś Janiszewski
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo: Publicat

Opis wydawcy: Nie ma zbyt skomplikowanych tematów dla młodego czytelnika. Prosty język, humor i wyjątkowe ilustracje sprawiają, że z pozoru trudne polityczne sprawy stają się zrozumiałe dla wszystkich (od 9 do 113 lat). Po co jest władza i jak ją zdobyć? Czy demokracja to najlepszy sposób na rządzenie? Do czego potrzebne jest państwo? Skąd państwo bierze pieniądze, czemu zawsze ode mnie i dlaczego aż tyle? Dlaczego politycy przepadają za kiełbasą wyborczą i czy można się nią przejeść? Przed czym chroni Konstytucja i dlaczego jest taka ważna? Jak zorganizować demonstrację albo zrobić małą rewolucję? Lektura obowiązkowa dla każdego młodego obywatela! 

Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat

Autor: Tim Marshall
Rok wydania: 2021
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Opis wydawcy: Jak USA stały się supermocarstwem? Dlaczego ludzie toczą wojny? Dlaczego jedne kraje są bogate, a inne biedne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszej książce. Dzięki zawartym w niej mapom zrozumiesz, w jaki sposób geografia kształtowała historię. Dowiesz się również, jak góry, rzeki i morza wpływają na decyzje światowych przywódców, a także dlaczego geografia sprawia, że historia się powtarza. To wyjątkowe wprowadzenie do polityki międzynarodowej zainspiruje ciekawskich na całym świecie. Znakomite ilustrowane streszczenie światowego bestsellera "Więźniowie geografii" autorstwa Tima Marshalla. 

Young Power

Autor: Justyna Suchecka
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo: Znak emotikon

Opis wydawcy: Poznaj 30 historii o młodych, którzy swoją pomysłowością zadziwiają dorosłych. Zobacz, jak to się robi! Młodzi, odważni, zaangażowani, wytrwali! Książka Young power!, udowadnia, że nie trzeba czekać, żeby zmienić świat. Justyna Suchecka – dziennikarka, specjalistka od spraw młodzieży. Kibicuje dzieciakom w spełnianiu marzeń, uczy się od nich myślenia wbrew schematom i razem z nimi robi hałas.